top of page

Aicina jauniešus pieteikties Eiropas Vasaras skolai 2022!

Updated: Aug 15, 2022

Vasarā no 31. jūlija līdz 14. augustam Palsmanē, Smiltenes novada speciālajā pamatskolā jau 41. reizi norisināsies Eiropas Vasaras skola, kurā šogad aicināti piedalīties latviešu jaunieši vecumā no 11 līdz 16 gadiem. Nometni organizē Eiropas Latviešu apvienība (ELA) ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas finansiālu atbalstu.


Eiropas Vasaras skolu vadīs Pēteris Priedītis no Vācijas, kurš uzaudzis diasporā, pats bijis nometņu dalībnieks un arī viņa bērni ir piedalījušies šajā nometnē. Eiropas Vasaras skolas sauklis jau daudzus gadus ir “Draudzība bez robežām”, kas iekļauts arī pasākuma vizuālajā identitātē.


Pēteris Priedītis par gaidāmo pasākumu: “Man ir patiess gods un reizē atbildība uzņemties Eiropas Vasaras skolas vadītāja pienākumus šogad. It sevišķi tādēļ, ka pēdējos divos gados COVID-19 pandēmijas dēļ nav bijusi iespēja organizēt šo tradīciju pasākumu. Ar nepacietību gaidu jūlija izskaņu, kad kopā ar Eiropas Vasaras skolas skolotāju un audzinātāju komandu tiksimies ar latviešu bērniem no visas pasaules. Mēs jau tagad aktīvi darbojamies kopā, slīpējam programmu, esam viesojušies Palsmanē, lai kvalitatīvi sagatavotos jubilejas Eiropas Vasaras skolai.”


Eiropas Vasaras skola pirmo reizi organizēta 1979. gadā Minsteres latviešu ģimnāzijā, ko vadīja ģimnāzijas internāta vadītājs Imants Balodis un Anna Ziedare. Šo vairāk kā 40 gadu laikā ārzemēs dzīvojošie latviešu jaunieši tikušies gan dažādās Eiropas valstīs, bet kopš 1995. gada visas vasaras skolas notiek Latvijā – katru reizi citā Latvijas novadā. Kopš 2018. gada Eiropas Vasaras skolas organizēšanu ir uzņēmusies ELA.


Latviešu diasporas jaunatne vienmēr ir meklējusi sev izpausmes vietu, kur tā netiek uzskatīta par svešu. Tādēļ diasporas nometņu tradīcija ir izplatīta visā pasaulē un ik gadus aicina bērnus un jauniešus tikties un kopā pētīt un iepazīt savu mantojumu. Pēc divu gadu pārtraukuma, šogad aicinu atkal latviešu jaunatni tikties 2022. gada Eiropas vasaras skolā. Uz redzīti Palsmanē!” mudina ELA prezidija priekšsēde Justīne Krēsliņa, kura pati vairākkārt bijusi Eiropas Vasaras skolas dalībniece.


Pirmajos gados trimdā Eiropas Vasaras skolas primārais mērķis bija ārzemēs dzīvojošiem latviešu jauniešiem sniegt iespēju un palīdzēt viņiem izveidot savu latvisko identitāti, kas turpināja sestdienas skoliņās aizsākto mācību procesu par latvietību, Latvijas kultūru un valodu.


Arī 2022. gada vasaras skolā pulcēsies latviešu bērni un jaunieši no visas Eiropas, kur papildus nodarbībām latviskā vidē veidos jaunas draudzības, aktīvi sportos, uzkrās neaizmirstamas atmiņas par piedzīvoto ar draugiem Latvijā. Šī gada Eiropas Vasaras skolā īpaša vērība tiks pievērsta latviešu valodas un kultūras saglabāšanai diasporā, attīstot nometnes dalībniekiem runāšanas, rakstīšanas, klausīšanās un lasīšanas prasmes.


Atsevišķās dienās mācības tiks organizētas izbraukumos vai diskusiju veidā ar jomas speciālistiem. Turklāt nometnes dalībniekiem plānota arī tikšanās ar Latvijas jauniešiem, lai veidotu jaunas draudzības un ciešāku saikni ar Latviju.


Eiropas Vasaras skola strādās pēc Valsts izglītības satura centra izstrādātajām vadlīnijām, tās būtiski papildinot ar mūsdienīgu un aktuālu saturu. Paralēli notiks arī darbs interešu grupās vasaras kolas pedagogu un audzinātāju vadībā.


Visu mācību stundu un interešu grupu nodarbību prezentācijas tiks apkopotas un parādītas noslēguma pasākuma izstādē un koncertā 2022. gada 13. augustā, uz kuru aicinās arī viesus.


Tajā tiks prezentētas stundās, kora un deju nodarbībās un interešu grupās divu nedēļu laikā padarītais - prezentācijas, izstāde un kopīgi radītais.


Dalības izmaksas par vienu bērnu vasaras skolā būs 450 eiro. Plānotais dalībnieku skaits 2022. gadā ir 60 jaunieši. Tiem vecākiem, kuri vēlas pieteikt savu bērnu dalībai Eiropas Latviešu skolā, aicinām aizpildīt elektronisku pieteikuma anketu.


Par Eiropas Latviešu apvienību (ELA)

Eiropas Latviešu apvienība ir Latvijā reģistrēta biedrība, kas apvieno diasporas organizācijas Eiropā un tās kaimiņreģionā, nolūkā stiprināt to savstarpējo sadarbību un saikni ar Latviju, kā arī vienīgā diasporas pārstāvības organizācija Latvijā, kas veido divvirzienu tiltu starp Latviju un aptuveni 350 000 ārpus Latvijas dzīvojošajiem Latvijas piederīgajiem. ELA darbojas jau 70 gadus un ir Pasaules Brīvo latviešu apvienības biedrorganizācija.


Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022


Papildu informācijai: Kristīne Tjarve, Sabiedrisko attiecību speciāliste

T. +371 29296617


Pēteris Priedītis, nometnes vadītājs

Комментарии


bottom of page